مقالات

راهکار های پرورش تفکر خلاق در کودک

خلاقیت کودک

اگر به دنبال راهکار هایی برای افزایش خلاقیت کودکان می باشید، بهتر است ابتدا با مفهوم خلاقیت آشنا شوید. این واژه تاثیر گذار به معنای ” یافتن و خلق راهکار های نوین برای حل مشکلات، نوآوری در مسائل مختلف و بیان ایده های نو ” می باشد. از این رو خلاقیت کودک اولین و بزرگترین ویژگی او شمرده می شود. زیرا کودک خلاق از ذهنی آزاد و به دور از استرس برخوردار می باشد. و با سیر کردن در ایده ها و تفکرات کودکانه جنبه های منفی محیط پیرامون خود را از بین می برد.

در واقع پرورش خلاقیت می تواند بخشی از شخصیت یک کودک، در آینده  باشد. وقتی یک فرد از سنین کودکی بیاموزد که چطور از توانایی های خود استفاده نموده و یا در مواجه با مسائل مختلف همیشه خلاقانه ترین راهکار را داشته باشد، در آینده یک زندگی خوب همراه با موفقیت خواهد داشت. زیرا این فرآیند تاثیرات مثبت بسیاری بر سلامت ذهن و روانی کودکان دارد. و آن ها را به سمت یادگیری و پیشرفت سوق می دهد. همچنین باعث ارتباط کودکان با جهان پیرامون خودشان و کوشش برای تعامل با آن نیز می شود.

خلاقیت کودک

اوج خلاقیت کودک در چه رده سنی می باشد؟

کودکان از سنین پایین، معمولا دو سال به بعد، دارای نشانه هایی از خلاقیت می باشند. اما در این سن کودکان تمرکز کافی برای درک جهان پیرامون خود ندارند. و بیشتر در تلاش برای شناخت و کنجکاوی می باشند. در واقع 2 سالگی به بعد سن آغاز کنجکاوی کودکان در یک سطح کامل و گسترده می باشد. بهتر است اجازه دهید این اتفاق به طور کامل رخ دهد. و او را در شناخت جهان پیرامون خود یاری کنید.

به طور کلی رده سنی 4 تا 10 سال بهترین زمان برای پرورش خلاقیت کودک می باشد. و بهتر است بدانید سن 4 تا 5 سال اوج خلاقیت کودکان و حساس ترین سن آن ها برای پرورش می باشد. زیرا در این سن معمولا کودکان در اوج کنجکاوی و بروز خلاقیت می باشند. و اگر هدف شما پرورش یک کودک خلاق است، باید در این سن تحمل کافی برای حرکات و رفتار های او داشته باشید. سپس زمینه ای برای رشد و بروز استعداد های او فراهم نمایید. و اجازه دهید در بستری امن به مکاشفه درون خود ادامه دهد. شما نیز در کنار او با ظرافت و مهربانی همراه رویاهای کودکی او شوید.

پس خانواده نقش مهمی در پرورش خلاقیت کودک خود دارد.

سن خلاقیت کودکان

نقش خانواده در پرورش استعداد و خلاقیت

همانطور که در مطالب فوق بیان نمودیم، خانواده نقش بسیار تاثیر گذاری در افزایش و بروز خلاقیت کودک خود دارد. زیرا آن ها توانایی کنترل اصولی تخیلات، جهت دادن به آن ها و ایجاد تفکرات جدید برای فرزند خود  را دارند.

البته دقت نمایید که در این راه هیچ گونه تحمیلی از سمت خانواده نباید صورت گیرد. نقش شما فقط همراهی و کنترل اصولی علایق و خلاقیت فرزندتان است.

برای این همراهی لازم است درک کاملی از خلاقیت و تفاوت استعداد و هوش کودک داشته باشید.

چه کارهایی از سمت خانواده موجب از بین رفتن خلاقیت کودک می شود؟

  • همیشه شما برای او و کار هایش برنامه ریزی نکنید! این کار سبب می شود تا او قدرت برنامه ریزی ضعیفی داشته باشد.
  • بیشتر از توان کودکی او تمارین و تکالیف برای او مشخص نکنید! یک کودک باید فرصت کافی برای کودکی داشته باشد.
  • لطفا با سرزنش کردن اعتماد به نفس کودک خود را از بین نبرد. یک کودک حق دارد که اشتباه کند تا درس بگیرد. همراه او باشید تا راه درست را بعد از اشتباه نشانش دهید.
  • برای کودک خود یک حد معین در نظر بگیرید و با ایده آل گرایی بیش از حد او را نیازارید.

خلاقیت کودک

عوامل تاثیر گذار در پرورش تفکر خلاق کودکان

راهکار های بسیار زیادی برای پرورش ذهن و تفکر در کودکان وجود دارد. اما در اینجا 8 مورد از مهم ترین آن ها که باعث افزایش تفکر خلاق کودکان می شود می شود را بررسی می نماییم.

  • از برنامه و تفریحات یهویی در زندگی روزمره خود استفاده کنید. برای هرکدام از این ها لازم نیست که حتما همیشه از قبل برنامه داشته باشید. گاهی بهتر است بدون برنامه ریزی و کاملا یهویی به تفریحات غیر منتظره بپردازید. این کار قدرت خلاقیت کودک را نیز افزایش می دهد. همچنین در شکل گیری روحیه او بسیار تاثیر گذار است.
  • از کتاب های شعر و قصه کودکان برای فرزندان خود بسیار استفاده نمایید. سعی کنید فرزند خودتان را از همان کودکی علاقه مند به کتاب بار آورید.
  • با توجه به شرایط محیطی خانه و خانواده، سعی کنید زمینه های برای جنب و جوش و فعالیت فرزندتان به وجود آورید.
  • طرح کردن مشکلات با پرسش و پاسخ و نظر خواستن از کودکان درباره ی حل مسائل مختلف.

پرورش ذهن خلاق

جمع بندی

همانطور که از مطالب فوق الذکر دریافته اید، قبل از آموزش خلاقیت به کودکان ابتدا بهتر است با مفهوم خلاقیت و روش های تاثیر گذار بر آن آشنا شوید.

ما در این مطلب سعی داشتیم مهم ترین نکاتی که شما را در پرورش خلاقیت کودک و ایجاد یک تفکر خلاق در او تاثیر گذار است، آشنا نماییم. شما با استفاده از این نکات می توانید برای فرزندتان و ایجاد تفکر خلاق در او یک همراه خوب باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *